Blanket Nedir?

Makinenin mürekkep haznesinden, mürekkep aktarma merdaneleri aracılığı ile baskı kalıbı üzerindeki görüntü mürekkebi alır bu mürekkebi kalıp üzerinden alarak, basılacak olan kağıda aktarma eden malzemelerdir.
Blanketin Yapısı

Yapı itibariyle iki tür blanket vardır; sağlam kauçuk ve dokuma katmanlarından meydana gelen havasız blanket ve sıkıştırılabilen ve bünyesinde hava kanalcıkları tespit edilen havalı blanket.

Blankette Aranan Özellikler

Kaliteli bir blankette aranan şartların başında, kalıptaki baskı tramlarını kağıda kayıpsız aktartımı, aynı vakitte titiz olan kalıp yüzeyinin korunmasını sağlayabilmesidir. Blanketin sıkıştırılabilme ve yüzeyel özellikleri, enine ve boyuna esneme özellikleri de büyük ehemmiyet taşımaktadır. Baskı bölgesindeki basıncın parametre olması ise, blanketin esnekliği ve sıkıştırılabilirliği özellikleri ile dengelenir. Bu iki özelliğin yanısıra istek edilen nitelikler şu şekildedir.

1-Esneme ve genleşme yapmaması.

2-Mürekkep alış ve geri veriş özelliği en az kayıpla olmalıdır.

3- Mürekkebe, suya, solvente, yüksek baskı basıncı ve yüksek ısıya dayanabilmelidir.

4-Kağıt tozunu olası olduğunca az tutmasıdır.

5- Optimal bir baskı sonucuna ulaşabilmek amacıyla baskı çeşidine göre blanket seçimi yapılmalıdır. Hem de sarfedilen kağıt türi ve baskı makinesi de göz ardı edilmemelidir.

Kinyo Baskı Blanketleri ve Ana Özellikleri

Kinyo Artemis: %100 konvansiyonel mürekkep ile baskı yapabilme özelliğine sahip tabaka ofsetler amacıyla üretilmiştir. Parlak ve Mat özellikli kuşe kağıt baskılarında tercih edilmelidir.

Kinyo Saturn: %30 UV mürekkep, %70 konvansiyonel mürekkep çeşitlerinde, tabaka ofsetlerde kullanılmak amacıyla üretilmiştir. Parlak ve Mat özellikli kuşe kağıt baskılarında ve Pvc Baskılarında tercih edilmelidir.

Kinyo Titan Dual: %30 konvansiyonel mürekkep, %70 UV mürekkep çeşitlerinde tabaka ofsetlerde kullanılmak amacıyla üretilmiştir. Parlak ve Mat özellikli kuşe kağıt baskılarında ve Pvc Baskılarında tercih edilmelidir.Kombi (Combi) blankette denilebilir.

Kinyo Europa: %100 konvansiyonel mürekkep çeşitlerinde Tabaka ofset ve Ambalaj baskı makinelerinde kullanılmak amacıyla üretilmiştir. Kuşe kağıt,1,Hamur kağıt , Bristol karton ve Krome karton çeşitlerinde tercih edilmelidir.

Kinyo Jupiter: %100 UV mürekkep çeşitlerinde Tabaka ofset ve Ambalaj ve Teneke baskı makinelerinde kullanılmak amacıyla üretilmiştir. Kağıt çeşitleri ve Teneke baskıda tercih edilmelidir.

Kinyo MC5000: %30 UV mürekkep %70 Konvansiyonel mürekkep çeşitlerinde Tabaka ofset, Ambalaj ofset ve Teneke baskı makinelerinde kullanılmak amacıyla üretilmiştir.

Kinyo Atlas Web: Rotasyon veb baskı makinelerinde Heat Set ve Cold Set (Kurutmalı & Kurutmasız) makinelerde yüksek traj , sürat ve ısıya sağlam baskı blanketidir.

Kinyo Airtack M - J - F/S: UV mürekkep ve konvansiyonel mürekkep amacıyla geliştirilmiş arkası kendinden yapışkanlı blankettir. Sürekli form, Klişe baskı ve Metal baskılarda kullanılabilmek amacıyla geliştirilmiştır.

Kinyo SB02 Lak: UV ve dispersiyon lak baskılarında kullanılmak amacıyla geliştirilmiş basit soyulabilen özelliği ile lokal lak baskılarda basitlıkla kullanılabilir.

Kinyo SC2000: Havasız baskı blanketidir. Teneke baskıda kullanılmaktadır. Havasız olmasından ötürü özel hallerde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Tıkla WhatsApp'tan Yaz