Matbaa fiyatları, organize matbaa fiyat, matbaa fiyat listesi gibi detaylı aramaların yapıldığını görmekteyiz, buna istinaden sizi bilgilendirmek amacıyla bu makaleyi hazırlamayı bir vazife bildik. Matbaa fiyatları gerektiğince merak edilen konulardan birisi olarak ilgi çekmeyi sürdürüyor. Matbaa fiyatları, hizmeti yapan şirketin olduğu konuma ve yaptığı yatırıma göre değişiklikler gösteriyor. Çeşitli fiyatların meydana çıktığı, müşterilerin iki ödeme kalemi arasında belirleme edilen farka gerektiğince şaşırdıkları neticeler meydana çıkıyor. Peki, nasıl oluyor da matbaa fiyatları orantısız olabiliyor ve ücretler bu denli değişiklik gösteriyor? Bazı şahıslar 100 TL (Yüz Türk Lirası) gibi rakamlara matbaa baskısı yapabiliyorken diğer firmalar matbaa hizmetini 1.000 TL (Bin Türk Lirası) gibi bir fiyata sunuyor. Gelin konuyu beraber inceleyip genel hatlarıyla değerlendirelim.

Matbaa Fiyatları Hangi Durumlarda Ucuz Olabilir?

1- Yapılacak olan baskı çeşidi ve bıçak boyları, çalışmayı yapacak şirketin ya da şahsın hâlihazırda dükkânında bulunmaktasa; yani dilediğiniz ölçüler tarafında mevcutta üretimi yapılmış, diğer bir şirket amacıyla kullanılmış olan üretim malzemelerinin stokta esasen bulunmakta olması durumunda.

2- Web içerisinde bulunması basit olan “Hazır Tasarım” ismiyle niteleyebileceğimiz, satın alınabilen dizayn şablonları kullanılarak müşteriye teslim edilecekse (dizaynın matbaa doğrulusunda uygulanacağı hallerde geçelidir).

3- Kalitesiz malzeme tüketimi yapılacaksa.

4- İşinin gerçek ehli olamayan, sadece anlık para kazanmak hedefiyle türemiş bugün var olan ve büyük olasılıkla yarınlarda ulaşamayacağınız birisine işi yaptırırsanız.

Üstte saymış olduğumuz maddeleri ilgilice incelediğinizde sizin de anlayacağınız gibi matbaa fiyatları ucuz ise bunun altında istenmeyecek nedenler yatıyor olabilir. Ucuz etin yahnisi olmaz sözündeki gibi; baskısını yaptırdığınız ürünlerin hatalı olarak elinize ulaşması, ilk anda fark edemeyeceğiniz ancak bir vakit sonra ilgiinizi çekecek renk değişikliklerı, solukluklar ve hatalı alana baskılama gibi detaylı problemleri yaşamanız işten bile değildir.

Matbaa Fiyatlarını İyi Araştırın ve Ucuz Olmasına Odaklanmayın!

Baskı işlerinizi yaptırdınız ve bütün bulgularınız çalışmayı yürüttüğünüz şahıslarda bulunmaktasa onların kesinlikle vakitklilik arz eden bir firma olduğunu iyi belirleme etmelisiniz. Bir vakit sonra çıkabilecek sorunlarda ve gereksinim hallerinde hizmet aldığınız şirketin kapanmış olması, hizmet aldığınız şahısye ulaşamıyor olmanız tekrar şaşırılmaması gereken durumların başında geliyor. İstediğiniz hizmetin hem kaliteli hem de ucuza üretilmesi pek olası değildir.

Matbaa Fiyatları Arasında Neden Bu Kadar Farklılıklar Var?

Ücret değişikliklerı fazlasıyla parametreler içeriyor, bunu biraz açalım: Çalışmayı yapan şirketin yapısında istihdam ettiği çalışanlarının eksperlık seviyesinden aldığı maaşa; konuşlandığı bölgedeki kira bedelinden kullandığı programların lisanslı olup olamamasına, malzeme niteliği ve çalışmaya gösterilen özene kadar çoğu faktör fiyat değişikliklerını doğuruyor. Unutmamalısınız ki; üretim yapan bütün şirketler mevcudiyetlerini gerçekleştirdikleri işten sağlarlarsa bölümünde başarılı ve eksper olabilirler. Kartvizit, dergi, katalog, Amerikan servis vb. baskıları yaptıracağınız şahıs ya da kurum hem matbaacılık yapıyor, hem grafik dizayn işleri yürütüyor hem de değişik işler yapmaya devam ediyorsa ise iki kere düşünüp karar vermenizi tavsiye ediyoruz. Matbaa fiyatları değişikliklerına bu yönden bakıldığında daha basit anlaşılacağını umuyoruz. Uzun soluklu çalışacağınız, güncel makina ekipmanlarını barındıran, aradığınızda rahat rahat  erişebileceğiniz, derdinizi anlayabilecek yetkin bir ücretleriyle hedefi sadece para kazanmak olanların ücretleri arasında kesinlikle değişiklik olacaktır. Matbaa fiyatları arasında belirleme edilen değişikliklerı sizlerle paylaşmaya çalıştık. Matbaa fiyatları incelemesi sırasında bu bulgular ışığında karar vermeniz sizin amacıyla yararlı olacaktır.

Tıkla WhatsApp'tan Yaz